Grocery Savings Challenge Week 4: Review (with meal cost details)

In this week’s review, I thought I would try and break down the meal costs to be more accurate. I did not include the cost of oil or seasonings, since the cost is usually quite small per meal and hard to determine. If I grill in butter, I include the butter cost (and we use butter than comes from grass fed cows, so it’s about $7-8 a box).

Here was this week’s plan and cost:

The Meal Plan

The Final Cost

Meal ingredients: $42.61
Other items: $15.53
Total: $58.14

What we actually ate and price details:

Continue reading

Advertisements

Grocery Savings Challenge: Week 2

I’m actually finding grocery shopping a little more fun when I have challenged myself to eat good and healthy meals on a smaller budget. This week was a little harder, though, because I purchased splurge items for a Valentine’s Day dinner and dessert, and we were also out of expensive items like cheese, olive oil, and almond butter.

The Stores and their Deals
The Meal Plan
The Grocery List
The Final Cost

Continue reading